Monika Liikamaa: Tavoitteen pitää aina olla vähintään 100 miljoonaa

Fintech‑yritys Enfucen perustaja Monika Liikamaa teki pitkän uran finanssimaailmassa ja toimii nykyään kasvuyrittäjänä, businessenkelinä ja medtech‑yritys Lignum Medicalin hallituksen puheenjohtajana.

Monika Liikamaa: Tavoitteen pitää aina olla vähintään 100 miljoonaa
Monika Liikamaa: Tavoitteen pitää aina olla vähintään 100 miljoonaa

Big goals don't scare me. Playing small does. Näin Monika Liikamaa kirjoittaa LinkedIn‑kuvauksessaan. Hän haastaa suomalaisia yrityksiä nostamaan radikaalisti tavoitetasoaan.

“Kuinka monella teistä on tavoitteena saada yli sadan miljoonan annual recurring revenue? Minimin pitäisi aina olla sata miljoonaa.”

Liian matalat tavoitteet johtavat mikropäätöksiin, jotka eivät saavuta edes sitä pieneksi määriteltyä tavoitetta. Kun toimii systemaattisesti isoja tavoitteita kohti, on todennäköisempää, että jotain hyvää tapahtuu.

“Jos sulla ei ole tavoitetta olla maailman paras, miksi edes treenaat?” Liikamaa kysyy.

Ruotsista Suomeen 1990-luvulla muuttanut Liikamaa ajattelee, etteivät suomalaiset ole sen huonompia kuin ruotsalaiset, norjalaiset tai tanskalaiset. Meillä on kuitenkin parannettavaa korvien välissä, sillä sieltä löytyvät kasvun mahdollisuudet. 

Suomalaiseen mentaliteettiin ei tunnu kuuluvan isojen tavoitteiden paukuttelu. Myös suomen kielen sanat saattavat hidastaa meitä.

“Onhan sana yrittäjä ihan helvetin tyhmä sana. En mä yritä, mä teen.”

Merkityksellisten ongelmien ratkaisua

Kymmenen vuotta sitten Liikamaa perusti fintech-yritys Enfucen, joka kehittää pilvipohjaisia maksu‑ ja korttialustoja. Enfuce oli ensimmäinen julkiseen pilveen rakennettu 1. tason PCI DSS ‑sertifioitu maksupalvelutoimija.

Liikamaa sanoo, että nopea vaurastuminen olisi ollut mahdollista pornomaksamisella ja uhkapelaamisella, mutta se ei sopinut yrityksen eikä Liikamaan arvomaailmaan. Liikamaan mielestä yksittäinen ihminen ei ole vastuussa koko Suomen talouden suunnasta, mutta jokainen on vastuussa omasta tekemisestään. 

“Haluan, että maailma on hieman parempi paikka sen takia, että minä olen olemassa.”

Merkitykselliset asiat motivoivat. Tällä hetkellä Liikamaa käyttää aikaansa erityisesti Lignum Medicaliin, joka kehittää nanoselluloosahydrogeeliä ponnistusvirtsankarkailuun.

“Ei tarvitse olla fakiiri matematiikassa tajutakseen, kuinka paljon tuotteita virtsankarkailuun valmistetaan.”

Kova työ vaatii myös tuskaa ja kipua.

“Jos finanssimaailma on vaikeaa, niin medtech on vielä vaikeampaa.”

Työn tekeminen kannattaa

Keväällä 2026 Liikamaa aloitti Aalto‑yliopiston kauppakorkeakoulussa yrittäjyysyksikön johtavana työelämäasiantuntijana. Liikamaa sparraa nuoria heidän liikeideoissaan. Aallossa näkee myös paljon naiiviutta, joka on Liikamaan mielestä lopulta hyvä asia.

“Tärkeintä on kuitenkin verkosto eli se, mitä voidaan oppia toisilta?”

Liikamaa on huolissaan nuorista ja kasvatuskulttuurista, jossa vanhemmat tekevät liikaa lasten puolesta. Se on lisännyt nuorten toivottomuutta, masennusta ja ahdistusta. Jos 16-vuotias ajattelee, että elämä on ohi, missä on menty pieleen? 

“Toleranssi ja resilienssi kasvaa vain, kun sietää paskaa.”

Tällä Liikamaa tarkoittaa, että on vanhempien tehtävä antaa lapsilleen ja nuorilleen rajat ja sanoa riittävän usein “ei”.

Hänen mielestään on kaikkien meidän vastuu opettaa nuorille, että työn tekeminen on se jutun juoni. Ei ole väliä, mitä tekee, kunhan tekee. 

Vuonna 2025 Enfucen liikevaihto oli 32,4 miljoonaa euroa. Kasvua oli 63 prosenttia. Silti Liikamaa kokee usein pettyneensä yrityksen tasoon.

“En ole sisäistänyt, miksi olemme niin paskoja, kun voisimme olla paljon parempia.”

Share your view

Newsletter

If you're ready to scale your business across borders, Growth Team provides the insights, community and support you need to succeed.